‘Een ‘scheutje meer’ zit in het DNA van Dirk’

INTERVIEW- AMSTERDAM – Feest bij Dirk van den Broek. Het familiebedrijf bestaat namelijk 75 jaar. Wat begon als een enkele melkwinkel, is uitgegroeid tot een formule met sinds afgelopen week 118 vestigingen. De winkels zijn compleet veranderd, maar een ding blijft hetzelfde: alles gebeurt voor het voordeel van de klant.

In de vestiging aan het Mercatorplein, tegenover de plek waar het 75 jaar geleden allemaal begon, sprak Levensmiddelenkrant met algemeen directeur Marcel Huizing over de ontwikkelingen die de formule doormaakte.

75 jaar is een prachtige mijlpaal. Kunt u kort vertellen hoe het allemaal begon?
“Dirk van den Broek begon al als 15-jarige jongen met het venten van melk in de buurt vanaf een ponykar, zeg maar de vroege variant van thuisbezorgen. Tijdens de oorlog in 1942 verboden de Duitsers het rechtstreeks uitventen van losse melk. Daarom opende Van den Broek zijn eigen melkwinkel. In 1948 werd de winkel omgebouwd tot de eerste kruidenierswinkel met zelfbediening van Amsterdam. Dat was voor de klanten natuurlijk enorm wennen. Meneer en mevrouw Van den Broek gaven bij de entree van de winkel de klanten een mandje waarmee ze langs de stellingen konden lopen om zelf hun boodschappen in te pakken. Tot dan toe werd alles voor de klant gedaan vanachter een toonbank. In 1953 opende Dirk van den Broek aan de Kinkerstraat de eerste supermarkt van Nederland. We zijn er nog steeds heel trots op dat Dirk van den Broek de eerste echte supermarkt van Nederland is.”

Wat maakte Dirk van den Broek toen en nu nog zo kenmerkend?
“Geen fratsen is al jaren de kern van Dirk van den Broek. We doen alles op onze eigen manier. Dat houdt in dat we scherp inkopen en de klant altijd iets extra’s willen bieden. Zo deed oprichter Dirk van den Broek er al op 15-jarige leeftijd alles aan om de concurrentie voor te zijn. De klant kreeg haar litertje melk en nog ‘een scheutje meer’. Dat doen we nog steeds. Een ‘ scheutje meer’ is in ons DNA verweven. Onze slogan in de beginjaren luidde: ‘ Dirk van den Broek heeft 4000 aanbiedingen’. Al onze producten hadden immers de laagste prijs. Dat is nog steeds zo.”

Bijzonder aan het jubileum is dat oprichter Dirk van den Broek het jubileum zelf nog meemaakt. Is hij betrokken bij de viering?
“Dat is zeker heel bijzonder. De familie Van den Broek is natuurlijk enorm trots, het jubileum vieren zij met elkaar. Wij vieren het jubileum met de klant, een jaar lang.”

U omschrijft oprichter Dirk van den Broek als een echte pionier. Waar uit zich dat nog meer in?
“In 1962 startte de oprichter zijn strijd tegen het  verticale prijsbeleid. In die tijd bepaalden fabrikanten nog wat de verkoopprijs van hun producten in de supermarkt moest zijn. Van den Broek vond dat onzin. ‘Ik bepaal zelf mijn verkoopprijzen’, riep hij. Het heeft destijds geleid tot diverse rechtszaken die door Van den Broek na jarenlange strijd werden gewonnen. Maar Dirk van den Broek heeft ook het softijs naar Nederland gehaald nadat hij het een keer geproefd had in Venetië en espresso nadat hij daar kennis mee maakte, ook in Italië. In dat land kocht hij overigens in de jaren zestig ook een klooster met een groot park er omheen aan het Gardameer. Dat bouwde  hij om tot vakantiepark. Klanten die aan konden tonen dat ze voor 100 gulden boodschappen bij ons hadden gedaan, konden vervolgens voor 100 gulden een kaartje kopen voor het vakantiepark. Ze werden er dan met een luxe touringcar naartoe gebracht. Voor de Amsterdammers was dat een waar feest, want die waren nog nooit in Italië geweest. Later kwam er een park in Spanje bij. Het was de start van D-tours, later omgedoopt tot D-Reizen.”

Een jubileum kent natuurlijk veel hoogtepunten, maar er zijn ongetwijfeld ook dieptepunten.
“Die zijn er natuurlijk ook, hoewel dat er niet veel zijn. Zelf denk ik meteen aan de recente brand in de supermarkt in Volendam. Daar hebben we helaas nog steeds geen nieuwe winkel voor terug. Anderzijds toonden we daar ook weer hoe daadkrachtig we zijn, want binnen drie dagen stond er een pick-up-point. Dat terwijl we niet eens een e-commerce omgeving hebben.”

Tot slot, hoe gaat het feest gevierd worden?
“Ook in het jubileumjaar willen we de klant net een ‘scheutje meer’ geven. Zo hebben we de rest van het jaar allerlei jubileumacties. In het Prijzenfestijn geven we duizenden prijzen weg aan klanten. En natuurlijk hebben we speciale jubileumaanbiedingen. Fabrikanten zijn gelukkig ook enthousiast en vieren het feestje graag mee met Dirk.”

Lees het hele interview in Levensmiddelenkrant week 25. Nog geen abonnement? Klik hier.

Bron: Levensmiddelenkrant

marcel_huizing-a900x525.jpg