ZAVENTEM – Carrefour wil al zijn winkels in België op zondag openen. De supermarktketen heeft deze intentie aan de vakbonden kenbaar gemaakt. Voor de zondag wil het bedrijf een beroep doen op studenten en flexi-jobbers. Voor 1 april moeten de vakbonden hun standpunt kenbaar maken.
Het voornemen van Carrefour volgt op het regeerakkoord dat in België is afgesloten en de mogelijkheid hierin om op zondag de winkels te openen. De vakbonden, die bij onze zuiderburen een andere rol hebben, zijn niet enthousiast, maar ook niet meteen afwijzend. Dat meldt de Belgische website Gondola. In België is er geen eenduidige cao voor de supermarktbranche, maar worden arbeidsvoorwaarden geregeld in zogenoemde paritair comités. De zelfstandige supermarkten vallen onder een ander comité dan de eigen vestigingen van Carrefour.
Toeslagen
Hierdoor is het voor zelfstandige supermarkten, in Nederlandse termen de franchisers, makkelijker om op zondag open te zijn. Belangrijke reden is dat zelfstandige ondernemers minder toeslagen hoeven te betalen. De eigen winkels van Carrefour mogen alleen tegen het einde van het jaar een aantal zondagen open. Bij de 84 winkels die het bedrijf nog in eigen beheer heeft, moet het voor werken op zondag een veel hoger loon betaald worden aan de eigen werknemers. Carrefour wil dat opvangen met de inzet van studenten en flexi-jobbers, iets waarin in het nieuwe regeerakkoord wordt voorzien.
De vakbonden willen niet dat er gesleuteld wordt aan de loon- en arbeidsvoorwaarden van de vaste medewerkers. Voor werken op zondag moeten die een toeslag krijgen. Wilson Wellens van de liberale vakbond ACLVB tegen Gondola: “We vreesden voor sluitingen of voor een scenario zoals bij Delhaize, waarbij de eigen winkels verzelfstandigd werden. Het is oorlog tussen de nabijheidswinkels, dat merk je heel duidelijk. We begrijpen dat ze in een moeilijke situatie zitten. Sinds het regeerakkoord zijn we ook in een nieuwe wereld terechtgekomen.”
Bron: Levensmiddelenkrant